Serbest Radikal ve Antioksidan Savunması

Merhaba arkadaşlar, bugünkü  yazımda sizlere serbest radikaller ve antioksidan sistemlerden bahsedeceğim. Öncelikle serbest radikal ne demek bunu bilmeliyiz, serbest radikal en basit haliyle eksik elektron bulunduran yapılardır. Bu yapılar eksik (tamamlanmamış) elektron içeriklerinden dolayı başka atomlara saldırırlar (karbonhidrat,protein, lipit,dna) , çok düşük konsantrasyonda bile oldukça etkili olabilirler. Serbest radikal oluşumu birçok yolla olabilir.Bunlardan bazıları aşırı alkol ve sigara kullanımı,ağır metaller,hava kirliliği(hücre dışı faktörler ) gibi etkenlerden dolayı olabildiği gibi normal metabolizma sonucu meydana gelen reaksiyonlar sonucunda da serbest radikaller oluşabilir. Vücudumuzda bir denge, bir düzen mevcuttur bu dengeyi bozan bizleriz aslında.Eğer vücutta serbest radikallerin zararlı etkisini azaltan antioksidanlar mevcut ise bir problem yoktur eğer serbest radikal ve antioksidan dengesi bozulursa bazı hastalıklar meydana gelebilir. Bunlardan bazıları şeker hastalığı ,obesite,yaşlama,kalp-damar hastalıklarıdır.

Antioksidan Savunma Sistemleri

Serbest radikaller doğduğumuz andan itibaren vücudumuzda üretilmektedir.Vücudumuz da bu üretilen serbest radikallere karşı boş durmadan  bir savunma sistemi geliştirmiştir. Bu savunma sistemlerine antioksidan savunma sistemi denilir. Kısaca antioksidandan bahsedecek olursak,serbest radikal elektron açığını kapatmak için  hücredeki moleküllere saldırır buna karşın antioksidan denilen sistemler ise serbest radikale elektron sağlar ve serbest radikalin zararlı etkisi ortadan kaldırmış olur. Bu savunma sistemleri 2'ye ayrılır ;enzimatik olan ve enzimatik olmayan. Enzimatik olmayan antioksidanlardan bazıları dışarıdan alınabilir (vitamin A, vit E, vitamin C )

Vitamin E:

E vitamini yağda çözülebilen vitamnilerden bir tanesidir. Metabolizma ile buluştuğunda güçlü bir antioksidan etki yaratarak vücutta zararlara neden  olabilecek tüm toksinlere karşı mücadele eder.

  • Yeşil sebze ,bitki yağlarında bulunur.
  • Yara iyileşmesinde de rol oynar.
  • Alfa tokoferol en önemli öncülü olup serbest radikallere karşı savaşır ve ortadan kaldırır.

Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dç.Dr.Hakan Aşkın'a toksikoloji dersinde verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

2 Yorumlar

  1. Sami
    19 Aralık 2018
  2. Melike dağlar
    21 Aralık 2018

Yorum Ekle