Phineas Gage Vakası

Phineas Gage vakası tıp tarihinde görülmüş en ilginç vakalardan birisidir. Aydınlatılması uzun zaman alan lakin aydınlandığında tıbba bir çok şey katan bu olaya gelin bir göz atalım.

Hayatına normal bir şekilde devam eden Phineas P. Gage 13 Eylül 1848 tarihinde hayatının seyrini değiştirecek bir olay ile karşılaştı.

25 yaşında inşaat ustası olan Phineas P. Gage , Cavendish Vermont yolu boyunca yeni bir tren rayı yatağının kurulumunda çalışıyordu. Görevlerinden biri kaya parçasını patlatmaktı ve bunu kaya parçasının ortasına delik açıp, deliğin içini barut, fitil ve kum ile doldurup karışımı uzun bir levye ile sıkıştırmaktı. Kum az koyulduğu için patlama beklenenden erken gerçekleşti. Patlama esnasında altı kilogramlık ve yüz on santimetrelik demir levye Phineas P. Gage’in sol gözünün altından girip kafatasını delerek çıktı. İlginç bir şekilde Gage’in bilinci açıktı.

gage 2-bilimkonusalim.com

Phineas P. Gage

Birkaç dakika sonra düştüğü yerden kalkan Gage bir at arabasına binerek doktora gitti. Giderken dik bir vaziyette oturdu ve hatta yolcularla konuştu. Hastaneye gelindiğinde Gage’i gören Dr. Edward Williams öldü zannetti lakin Gage’in nabzı 60’ı gösteriyordu.

Gage 1 ay sonra kendini toparlamıştı. Artık hayatına kaldığı yerden devam ediyordu ancak bazı şeyler artık eskisi gibi değildi. Çalışkanlığından bir şey kaybetmemişti ama davranışları değişmişti. Eskiden kibar olan  Gage gitmişti yerini kaba, küfürbaz bir Gage almıştı. Gage algılamada da problem yaşıyordu.Gage yaşamına 12 yıl devam etti. 21 Mayıs 1860 tarihinde aldığı yaraların da etkisiyle hayata gözlerini kapattı.Bu ilginç vakaya konu olan kafatası , sahibinin ölümünün ardından olaya sebep olan levye ile birlikte bir müzede sergilendi.

gage 2-bilimkonusalim.com

Phineas Gage’in kafatası .

Gage’in bu mucizevi vakası örnek azlığı nedeniyle olayın aydınlatılmasını kısıtlıyordu ancak 2001 senesinde Harvard Üniversitesi araştırmacıları Warren Anatomi Müzesi’nde bulunan kafatasının tomografisini çıkardılar. Bir süre sonra bazı sebeplerden dolayı araştırmalara devam edilemedi.

Daha sonra  bu ilginç vakaya ait kafatası , California Üniversitesi’nde John Van Horn tarafından incelendi. Horn ve ekibi Gage’in kafatasının üç boyutlu halini ve demirin kafatasında izlediği yolları ortaya çıkardılar. Bu üç boyutlu kafatasını ve yolları birleştirdiler. Sanıldığı gibi demir beynin ortasına zarar vermemişti. Beynin sol tarafında bulunan beyaz dokuyu etkilemişti ve bu etkilenme sonucu beynin sağ tarafında bağlantılı olduğu bazı bölgelerde hasarlara neden olmuştu.

Horn ve ekibi bu çalışmayla hem bu vakayı aydınlattı hem de modern tıbba katkıda bulundu. Ön lobdaki beyaz dokunun bunamayla ilgili olduğu bilgisine varıldı. Beynin kısımlarının davranışlarla olan ilgisine dair bilgi bu sayede genişletilmiş oldu.

Yazar Hakkında

3 Yorumlar

  1. Ahmet Soymaz
    14 Haziran 2018
  2. Ahmet Soymaz
    14 Haziran 2018
  3. Saadet Hilal ÖNDER
    27 Haziran 2018

Yorum Ekle