Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı,insan beyninde sinir hücreleriyle iletişimi sağlayan dopamin denilen hormonun az üretilmesi veya üretilmemesi sonucu ortaya çıkan nörodejeneratif [beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden] bir hastalıktır.

Normal olarak insan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri (nöronlar) bulunur. Bu hücreler beynin substabsiyanigra adı verilen belli bir alanında yoğunlaşmış halde bulunurlar.  Dopamin,substansiyanigra ile vücut hareketlerini kontrol eden diğer beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasaldır. Dopamin. insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Beyin hücrelerindeki bu yetersizlik süreci nörodejenerasyon olarak adlandırılır.

Parkinson hastalığı, ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur.Genellikle 60 yaş üstünde görülür.Kadınlara nazaran erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır.

Parkinson hastalığının belirtileri; istirahat halinde izlenen titreme (tremor), hareketlerin yavaşlaması (bradikinezi), pasif eklem hareketlerini zorlaştıran kaslarda sertleşme (rijidite), ayakta durma dengesinin bozulmasıdır(posturalinstabilite).Parkinson hastalığının motor bulguları ortaya çıkmadan bazı başka belirtilerde kendini gösterebilir ve bunlar da ağrı, koku alma bozukluğu, REM uyku davranış bozukluğu (geceleri çok canlı rüyalar görüp, etrafındakilere zarar verebilecek vurma gibi bazı hareketlerle ortaya çıkan bir uyku bozukluğudur) ve otonomik sistem (mesane-bağırsak, tansiyon değişiklikleri gibi) bozukluklardır.

Parkinson hastalığının tipik bulguları ortaya çıkmaya başladığında yürürken kolları iki yanda normal şekilde sallamama, elde ve bacaklarda veya çenede istirahat döneminde titreme, mimiklerin kaybının izlendiği maske yüz belirtisi, yazının giderek küçülmesi ve zor okunur bir yazıya sahip olma, göz kırpma sayısında azalma, öne eğik ve yavaş şekilde yürüme, küçük adımlarla yürüme, hareketin ve konuşma hızının yavaşlaması, yutma bozuklukları, kabızlık, cinsel işlev bozuklukları, depresyon, psikoz, gündüz uyuklama hali, dürtü kontrol bozukluğu da birlikte izlenebilir.

Parkinson hastalığı, genetiksel olarak parkin geninin mutasyonu sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir.Bu genin kesin işlevi bilinmemektedir; bununla birlikte kodlanmış protein, proteazomal bozulma için substrat proteinlerinin hedeflenmesine aracılık eden bir multiprotein E3 ubikuitinligaz kompleksinin bir bileşenidir.

PARKİNSON HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Tedavinin temel dayanağı dopaminin, beyine girdiğinde dopamine dönüşen levodopa şeklinde farmakolojik olarak değiştirilmesidir. Diğer etkili maddeler arasında dopaminagonistleri, katekol-O-metiltransferaz (COMT) ve monoaminoksidaz-B (MAO-B), antikolinerjikler ve amantadin inhibitörleri bulunur. İleri veya sakatlayıcı semptomların tedavisi subtalamiknukleus veya globuspallidusun derin beyin stimülasyonu gibi nörocerrahi prosedürleri içerir. Mesleki, fiziksel ve konuşma terapisi genellikle yararlıdır.

Parkinson hastası olmamak için ;

*Vücut ve beyin egzersizleri yapmak gerekir.

*Düzenli bir şekilde spor yapmak gerekir.

*Aşırı yağlı yiyecekleri yemekten uzak durun.

*Kolesterolünüzü dengede tutun.

*Özellikle C ve D vitaminlerini tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

*Ve en önemlisi depseyondan uzak durun.

MUTLU VE SAĞLIKLI KALIN  

 

KAYNAKÇA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

http://parkinsondernegi.com

https://www.doktorsitesi.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.sagliklikal.net

Yazar Hakkında

Bir cevap

  1. resourse
    21 Aralık 2019

Yorum Ekle