Narkolepsi Hastalığı

Herkese Merhaba Arkadaşlar , bugün sizlere kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen, toplum içinde görülme sıklığı 2 binde bir olan ve beyinde “Hypocretin” maddesinin eksikliğinden kaynaklanan yanı  kişide konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarına da yol açan Narkolepsiden bahsedeceğim. Narkolepsiye  hypocretin maddesinin salınımının az olması sebep olur ve bunun noksanlığında narkolepsi atakları meydana gelir.

Narkolepsi , kişinin elinde olmadan olduğu yerde derin bir uykuya dalmasıdır.Bu hastalık kişinin günlük yaşantısında  büyük sorunlara yol açabilir. Ancak bu nöbetler çok kısa sürer ve hastanın kendiliğinden uyanmasıyla son bulur. Günlük yaşantımızın herhangi bir anında (kitap okurken, araba kullanırken vs. ) meydana gelebilir. Narkolepsi nöbetine giren birinin vücudundaki tüm kaslar gevşer, fakat bilinci açık kalır. Teşhisinde klinik belirtilerle beraber laboratuvar desteğinden de yararlanılır.Uyku laboratuvarında gündüz yapılan MSLT Testi narkolepsi tanısında çok değerlidir. Bu testte hastaların uykuya 8 dakikadan önce dalmaları ve iki kez 15 dakika içinde REM evresine(REM uykusunda yani uykunun 4. safhasında görülür ve toplam uyku sürenizin %15 ila %20′sini kaplar. ) geçmeleri narkolepsi tanısını destekler. Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi, eğitim, davranışsal ve destekleyici tedaviler uygulanmaktadır.

Narkolepsi hastalığının belirtilerinden bahsedecek olursak;

– Gündüz aşırı uyku hali
– Uykuya dalarken görülen halüsinasyonlardaki gerçeklik
– Horlama
– Rahatsız bacak sendromu
– Zihinde buğulanma, zayıf hafıza, konsantrasyon bozukluğu
– Fiziksel enerji yoksunluğu
– Uyku kalitesinde bozukluk ve uykusuzluk
– Kasların ani zayıflığı

Yetişkinlerden farklı olarak çocuklarda ise şu belirtiler gözükür:

– Sinirlilik hali
– Hiperaktivite
– Dilin dışarı çıkması
– Yarı kapalı gözler
– Dengesiz yürüme vs.

Hastalığın tedavisi günümüzde bulunmamaktadır.Fakat görülen belirtilerin şiddeti azaltılabilir. Bu sayede kişinin günlük yaşantı kalitesi arttırılabilir.

Bu hastalığa sahip bireyin ailesi bilgilendirilmelidir ve bu hastalığa sahip bireyler vardiyalı işlerde çalışmamalıdırlar.

– Düzenli bir uyku/uyanıklık programı yapılarak, uygun saatlerde yatıp uygun saatlerde kalkılmalıdır. Yüksek dikkat gerektiren işlerden önce kısa bir uyku çekilmelidir.

KAYNAKÇA :

Yazar Hakkında

2 Yorumlar

  1. Saadet Duygu
    15 Kasım 2018
  2. Asuman
    18 Kasım 2018

Yorum Ekle