MOBİL CRISPR İLE MODERN ANTİBİYOTİKLER

Konumuza giriş yapmadan önce bazı terimleri bilmekte fayda var.
1.Antibiyotik Nedir?
2.CRISPR Nedir?

1.Antibiyotik

Antibiyotik basitçe bazı mikroorganizmaların, ortamı domine etmek veya hayatta kalmak amacıyla başka mikroorganizmaları öldürmek için ürettiği maddelere denir. Bu konuyla detaylı bilgiye ulaşmak için Hasan Turan’ın Antibiyotik yazısını buradan inceleyebilirsiniz.

2.CRISPR

Basitçe anlatmak gerekirse CRISPR, tarımdan tutun genetik hastalıkların tedavisine kadar neredeyse her alanda devrim niteliğinde bir buluş olmakla beraber gen düzenleme teknolojisidir.

MODERN ANTİBİYOTİK

Şimdi ana konumuza gelirsek San Francisco California Üniversitesi’nde ve Wisconsin-Madison Üniversitesi işbirliği ile yapılan çalışmada gen düzenleme tekniği olan CRISPR kullanılmıştır.
Günümüzde leblebi tüketir gibi antibiyotik tüketmemiz sonucunda maalesef patojenlere karşı immün sistemimiz zayıflamıştır. Bu da kullandığımız antibiyotiklerin ilerleyen zamanda tedavi esnasında yetersiz kalmasına sebebiyet veriyor. İşte tam da bu noktada imdadımıza Modern Antibiyotik yetişti.

MODERN ANTİBİYOTİĞİN MEKANİZMASI

Peki nedir bu Modern Antibiyotiğin mekanizması ,gelin beraber bakalım.
Wisconsin-Madison’dan eczacılık bilimleri profesörü Jason Peters ,
‘‘Yapmamız gereken şey ,bu bakterilerin zayıf noktalarını tespit etmek’’ diyor. Peters’ın geliştirdiği Mobil-CRISPR adlı yeni yöntem araştırmaların geniş aralıkta bir tarama yapmasına imkan tanıyıp hastalığa yol açan patojenlerin zayıf noktalarını görmesini sağlıyor.
Bu yöntem sayesinde patojenlerin protein ekspresyon miktarının azalmasına ve bu patojenlerde ilacın ekspresyon seviyesine yaptığı baskılamayı izlemeyi mümkün kılıyor. Bu vesile ile geliştirilecek olan antibiyotik için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlamış oluyoruz.
Görülen o ki CRISPR yöntemi sadece gen düzenleme tekniği olmakla sınırlı değil. Normalde CRISPR ile DNA’ya müdahale edilirken Jason Peters’in bulduğu CRISPRi adlı yöntemde DNA’ya direkt müdahale edilmiyor. Kısaca buradaki mantık geni kesip çıkarma yerine protein ekspresyonundan sorumlu gen bölgesine yapışıp genin ifadesine mani olmasıdır. Böylece protein ekspresyonu seviyesindeki düşüş patojenin ilaç karşısındaki direncini büyük oranda düşürüyor. Diğer bir deyişle düşük dozda ilaç kullanımı daha büyük etkiye sebep olacak gibi gözüküyor.
Bu teknoloji sayesinde vücuda zararı daha az olan, hedefi spesifik olarak bulup imha edecek Modern Antibiyotiklerin devri başlamış oldu.
‘’Şu ilaç bana iyi gelmişti al sen de yut bir tane’’ cümlesi sanırım Modern Antibiyotikler ile tarihe gömülecek.
Leblebiniz varsa,ilaç kullanmayın .Sağlıcakla kalın…

Yazar Hakkında

Yorum Ekle