Lokman Hekim’in Ölümsüzlük Sırrı ”TELOMER”De Mi Saklı?

Arada bir hepimizin aklına gelen bir soru vardır. Acaba kaç yaşına kadar yaşayacağım? 50, 80 belkide 100… Her bir türün neden belirli bir yaş sınırı olduğu ve yaşa bağlı çöküşümüzün nedenleri her zaman bir sır olarak kalmıştır. Neden yaşlanıyoruz? Ölüme gidiş geciktirilebilir mi? Bazı yeni buluşlara göre, bu soruların yanıtları kromozomlarımızın uçlarındaki telomer bölgesinde bulunmaktadır.

Telomerler doğrusal kromozomların uç kısımlarıdır. Bunu ayakkabı bağcığının uç kısımlarında bulunan koruyucu kısıma benzetebiliriz. Bu bölge kromozom uçlarının parçalanmasını ya da diğer kromozomlarla kaynaşmasını engelleyerek, kromozomların yapısal bütünlüğünün korunmasını sağlar.

Yaşlanan hücrelerin en önemli özelliklerinden biri telomer boyunun çok kısa olmasıdır.

Normal bir hücre her bölündüğünde, telomer boyu yaklaşık 100 baz çifti kadar kısalır. Telomer kısalması hücre bölünmesini sayan bir saat gibidir ve hücreye bölünmesini durdurma komutunu verir.

Genelleme yaparsak telomeriniz uzunsa daha şanslısınız. Cilt hücrelerimizi öldürmeye başlatan, saç pigmentlerini öldürüp beyaz gözükmesini sağlayan, bağışıklık hücrelerini öldürüp hastalıklara karşı direncimizi düşüren kısacası yaşlanma etkilerini hissetmemize ve görmemize neden olan şey Telomerin kısalmasıdır.

O zaman Telomerlerimizin boyunu uzatarak sürekli genç bir yaşam sağlayabilir miyiz?

Burada devreye Telomeraz Enzimi giriyor. Telomerleri sentezleyen ve koruyan telomeraz enzimidir. Ne yazık ki, normal somatik hücrelerde telomeraz, eğer varsa, son derece azdır. Son yapılan bir araştırma, hücrelerimizdeki telomeraz enzimini suni olarak arttırarak yaşlılığı geri çevirmenin mümkün olacağını ileri sürmektedir.

Araştırıcılar, kültürdeki normal insan hücrelerine klonlanmış telomeraz genini soktuklarında, telomer boyları binlerce baz çifti kadar uzamış ve hücreler yaşlılık noktasını aşıp çoğalmaya devam etmiştir.

Konu telomeraz olunca bıçak sırtında yaşıyoruz. Telomeraz ne kadar telomerlerin yenilenmesini sağlayıp yaşlanmayı geciktirse de kanser riskini artırıyor. Sonuçta hücrenin yaşlanma saatini durduran telomeraz kanser hücresinin de yaşlanma saatini durduracaktır.

Normal hücrelerde uygulanan prensip ölümsüzlüğü getirirken, kanser hücrelerinde bu yol ölümü kolaylaştırıyor. Ölümsüzlüğü ararken ölümün ayağına basmak gibi bir şey.

KAYNAKÇA :

  • Bodnar A.G ,et al. 1998 , Extension of life-spam by introduction of telomerase into human cells.
  • Bahri Karaçay , Tübitak yayınları , Yaşamın Sırrı DNA (2010)
  • https://www.youtube.com/watch?v=2wseM6wWd74

Yazar Hakkında

Bir cevap

  1. Emrah altun
    21 Mart 2019

Yorum Ekle