KOLESTEROLÜ ANLAMAK : İYİ, KÖTÜ VE GEREKLİ

Eğer bu yazıyı okuyorsanız ,muhtemelen sağlığı ve kolesterol değerinin oynayabileceği rolü önemsiyorsunuz. Bu önemli bir ilk adım.

Kolesterolünüz kaç? Aile toplantılarından televizyon programlarına kadar her yerde duyduğumuz soru bu.

Yüksek kolesterol; erkeklerin yarısını ,kadınların üçte birini yaşamlarının bir döneminde yakalayan kardiyovasküler (kalp) hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür.

Peki kolesterol nedir? Ne işe yarıyor?

Kolesterol bir steroldür. Kolesterolü elinizde tutarsanız mumsu bir madde görürsünüz.Ayrıca kan dolaşımınız aracılığıyla bütün vücudumuzu dolaşır.

Kolesterol kendi başına kötü bir şey değildir. Çok yüksekliği zarar olsa da doğru miktarda olması vücutta bir çok önemli iş görür.

Hücrelerin dış katmanının oluşmasına yardımcı olur.

Bağırsakta besinlerin sindirilmesine yardımcı olan safra asitlerini oluşturur.

Vücudun D vitamini ve kadınlarda österojen, erkeklerde testesteron gibi hormonların yapılmasını sağlar.

Kolesterol iki kaynaktan gelir. Karaciğeriniz ihtiyacınız olan tüm kolesterolü sentezler.Yani sizin besinlerden fazladan kolesterol almanıza gerek yok. Vücudumuzdaki kolesterolün geri kalanı hayvanlardan elde edilen yiyeceklerden gelir. Örneğin; et, tam yağlı süt ürünlerinin tümü kolesterol içerir.

Bu konudan bahsettiğiniz zaman en önemli şey toplam kolesterol düzeyiniz değildir, kolesterolün nasıl taşındığının ayrıştırılmasıdır.

Kanımızdaki kolesterol çeşitli parçacıklar içinde taşınır; bunların başlıcaları da yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) ile düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir (LDL). Basitçe söylersek , HDL vücudunuzu kalp hastalıklarından korur, oysa LDL buna yol açabilir.


https://www.youtube.com/watch?v=inaqswqMDds

Kolesterol, atardamarların içinde kalın, sert bir tortu oluşturmak için diğer maddelerle birleşebilir. Bu, atardamarları daraltabilir ve ateroskleroz (damar sertliği) bilinen durumla daha az esnek hale getirir.

Bir kan pıhtısı bu daralmış atardamarlardan birini oluşturur ve bloke ederse kalp krizi veya felç meydana gelebilir.

Diyet, egzersiz ve ilaçlar kolesterol profilini iyileştirir. Dolayısıyla, bir sorununuz varsa bunlarla başlamalısınız.

KAYNAKÇA:

Yazar Hakkında

Yorum Ekle