AÇLIKTAN ÖLDÜK!

Gelin az yiyerek hatta açlık yaparak nasıl sağlıklı bir detoks yapılabilir öğrenelim. Biz insanlar için aslında büyük bir fobi olan açlık, o kadar ilaç ve kimyasala maruz kalmadan kesin tedavi yöntemlerden biridir. (Buraya not düşelim ki kesin sonuç için tabi ki her şeyde olduğu gibi burada da istikrar önemlidir.)

Ramazan ayı münasebetiyle oruçtan girerek daha bilimsel örneklere değineceğim.Başlamadan şunu belirteyim; açlık, bedeni ve yüzü güzelleştirir.

İlk oruç Adem(as) ve sonra diğer peygamberlere emredilmiştir. Musa(as) ve İlyas(as) 40 gün, İsa(as) 60 gün hiçbir şey yemeden oruç tutmuşlardır. Davud(as) ömür boyu bir gün yeyip bir gün oruçlu olarak en ağır olan orucu tutmuştur. Bunları belirtmemin sebebi, şu an bilimsel makaleler açlık başlığı altında bu tür tedaviler gerçekleştirmektedir. İncelemek isteyenler için makale adresini bırakıyorum;

https://pmj.bmj.com/content/49/569/203.short

Bitmeyen serüven

Bağışıklık  sistemi sürekli sindirimi denetlemek, metabolik atıkları uzaklaştırmak, atılamayanları depolamak gibi yoğun işlevlerle meşgul olduğundan ekstra dışarıdan gelen hastalıklara karşı direnç gösteremez, dışarıyla ayrıca mücadeleye giremez. Bu da vücudu dirençsizleştirir. Günde 250-500 gr’dan fazla yemek birikinti oluşturur.Bir de daha yoğun öğünler için düşününce bunu, vücuda ne kadar yükleme yapıldığını tahmin edebilirsiniz.

İşte kişi oruçlu iken bağışıklık en rahat dönemlerini yaşar çünkü dışarıdan herhangi bir besin gelmediğinden sindirimle uğraşmaktan kurtulur. Böylece bütün gücünü biriken  toksinleri yani vücudu temizlemeye yöneltir.

 • Karaciğer ve bağırsaklardan; dışkıyla
 • Akciğerlerden; öksürük ve nefesle
 • Beyinden ; hapşırma, gözyaşı ve geniz akıntısıyla
 • Böbreklerden; idrarla
 • Kandan; terle metabolik atıklar rahat bir şekilde uzaklaştırılır.

Bütün bunları yaparken aşırı enerji harcanması olur ve enerji temini için glikojen ve yağ depoları kullanılır.İşte esas tedavi buradan sonra devreye girer diyebiliriz.

3-4 günlük bir açlıkta kan temizlenmesi olur ; damarların duvarlarında oluşan toksin ve kireç tabakasını eritir. Vücuttan atılım aşırılaşmaya başlar bu dönemde. Tansiyonda değişiklikler, nefes ve ter ağır kokar, kusma, kaşıntı oluşur. Uçuk, çıban, yaralar çıkabilir. Bütün bunlar yolunda giden bir bağışıklık sisteminin habercileridir.

Açlığın 5-7. günü artık hücresel yenilenmeye kadar derinleşmeye, değişmeye başlayacaktır vücut. Hücreler temizlenmeye gider, temizlenmesi güç olan maddeler parçalanır besine dönüştürülerek vücut tarafından kullanılarak atılır.

Birikinti olmuş ne varsa eritilmesi sağlanarak kısmen atımı sağlanır. Bir nevi vücut iç yıkama gerçekleştirir. Bunu ileride su orucunu anlattığım zaman daha net göreceksiniz.

İlginç bir bilgi ekleyebilirim ki 5-7. Gün sonunda kişinin tükürüğü panzehir etkisinde olur. İltihaplı yaraları, mantar oluşumunu, virüsleri hatta akrebi bile öldürebilir. Ayrıca 3 günlük arka arkaya tutulan oruç kanser dahil bütün hastalıklara faydalı olduğu görüşleri de vardır. Sağlıklı bir insan için 10 günlük açlık kâfidir. Gözünüz korkmasın olumlu yan etkilerini okuyunca denemek bile isteyeceksiniz.

 • Dioksinler, ftalatlar, aspartam ve TiO2 gibi toksik birikintilerin dokulardan atılması,
 • Tümör, ağır kemik hastalıkları, ruhsal hastalıklar,
 • MS ve epilepsi gibi nörolojik hastalıklar,
 • Kalp-damar hastalıkları gibi ağır hastalıkların tedavisi için çok da bilinmeyen fakat doğal tedavi yöntemidir.

10 günlük olması gerekiyor dedik çünkü 5-7. günden sonra hücresel tamire başlanıyor bu yüzden 10 güne tamamlarsak hastalıklara yönelik etki gösterecektir. 10 gün sonunda hücresel düzeye kadar yenilenme kulağa çok iyi gelmektedir. Bu 10 günlük sürecin sonrası da çok önemlidir,yüklenme yapılmadan hafif takviyeler ile başlanır; peynir, süt, tuz, şeker, kahve, siyah çay, hazır yiyecek ve içecekler kesinlikle tüketilmemelidir.

Şöyle ki mümkün olduğunca az yemek her zaman doğru olandır.Buna 10 günlük süreçten sonra dikkat etmek daha mühimdir.

Açlıktan bahsederken tabi ki hiçbir şey yeyip içmeme söz konusu değildir. Hafif gıdalar yani meyve ve salata tüketimi ve bol su ile yapılan bir açlıktır bu. Belli süresel aralıklar belirlenerek tek çeşit yemek tüketimi yapılabilir. Böylece tekrar vücut yorulmamış da olur.

Daha ayrıntılı ve titiz hareket etmek isteyenler için kaynaklar kısmında belirttiğim kitap size yardımcı olacaktır.Tabi bütün bunların başında belli rahatsızlığı olanlar için doktor kontrolü önemlidir.

7 günlük su orucu

Dr. Murat İşçi’nin bu hususta 7 günlük su orucu sonucu vücut semptomlarını anlatan çalışması da güzel bir örnektir. Hem bunu bilimsel teorilerle görmek bizler için de daha tatmin edici olacaktır.

Su orucunu duydukları zaman, metabolizma da yavaşlama olmasından ve sağlıklarını kaybetmekten korkabilir kişiler.7 gün oruç tutarak ve sadece su tüketerek neler olabilir ona bakalım. Sadece su ile gün mü geçer diye yine gözünüz korkabilir.Ama korkmayın,kimse şu zamana kadar açlıktan ölmedi bilakis yanıtlar güzel.

Maalesef öyle bir duruma geldik ki Dr. Murat İşçi’nin de dediği gibi “ Bir öğün atlasak, kaçırsak açlıktan öleceğimizi zannediyoruz.” Ve önümüzdeki birkaç yıl kıtlık yaşanacakmış gibi tüketim yapıyoruz, yağ depoluyoruz. Ama geri dönüşleri çok da iyi olmuyor.

 • 74 yaşındaki Gandi’nin İngilizleri protesto için yaptığı 21 günlük açlık grevi güzel bir örnektir.
 • Yine bir başka örnek, tedavi amaçlı oruç başlığı altında İskoçya da bir tıp fakültesinin 27 yaşındaki gence tıbbi gözetim altında 382 gün oruç tutturulmuştur. Onların tabiriyle 382 gün aç bırakılmıştır. Ölmedi tabi ki ve şaşırtıcı olan şu ki 207 kilodan 82 kiloya düşmüştür. Sonraki hayatında da aşırı kilo alımı asla yaşamamıştır. Bunu makale olarak adreste bulabilirsiniz.

Su orucuna başlandığında neler oluyor bakalım. Açlıkta da bahsetmiştik o gün için vücuda gıda takviyesi olmadığından karaciğer ve kaslarda var olan depo glikojen glikoza  parçalanır.Yani vücut kendi rezervlerini kullanmaya başlar. Bu glikoz ortalama 12-24 saat kadar ihtiyacı sağlar. Sonrasında psikolojik olarak istem sonucu bir şeyler yeme isteği doğar, asabiyet baş gösterebilir.

2-3 gün içinde bu etkilerde yavaşça azalır ve enerjiniz yerine gelmeye başlayacaktır. Artık bağışıklık kendi bünyesine adapte olmuştur. Yine açlıkta da bahsettiğim gibi vücutta fazlaca  atılımlar (ter,idrar vb.) olacaktır.

Glikoz ve glikojen kaynakları da tükendiğinden ikinci bir depo olan yağ dokularının yakımına geçilir. Kilo kaybı için bizim istediğimizde aslında budur. Ki yağ yakmanın tek yolu budur yani vücutta glikoz ve glikojen depoları tükendikten sonrasıdır. Biyolojik olarak depo kaynakları tüketilmeden yağ yakımına geçilemez.

O yüzdendir ki kilo vermek kolay bir şey değildir. Günlük öğünlerinizi aksatmadan bir de üstüne ekstra tüketim ile o yağ depolarının yakımı imkansızdır maalesef .

Açlık sonrası günde ortalama 450 gr yağ yakımı olacaktır bu da mükemmel bir sonuçtur. 4. Günde enerji tamamen yerine gelir,bütün organ ve dokularda yenilenme gerçekleşir. Beyin dahi berraklaşma dönemine girer ve belki de en yaratıcı dönemler olabilir.

7 günlük periyottan sonra gıdalara asılmadan vücudu yormadan tüketim olmalıdır ki zaten damak tadı resetleneceğinden eski iştah bulunamayacaktır. Yani o eski karışık tüketim yapılan ürünlerden soğumuş olacak, alışılmış bütün tatlar unutulmuş olacaktır. Yeni damak zevki oluşacaktır. Bunun içinde eski alışkanlıklar dışında deneyimler tavsiye edilir. Zaten doğal ürünler daha cazip gelecektir.Daha sağlıklı bir vücut inşası başlar.

Şöyle düşününki yapılan bu açlık veya 7 günlük su orucu sonunda yıllardır vücudumuzda ve hücrelerimizde birikmiş çöplük hızla yok edilmiştir. Yani detoks oluşumu ile yeniden yapılanma gerçekleşir.

Sırasıyla 7 gün orucu sonrası bu alanlarda çalışmalar yapılarak sonuçlar izlenmiştir.

Yazar Hakkında

2 Yorumlar

 1. Şüheda özbey
  1 Haziran 2019
 2. Pınar KÖSE
  1 Haziran 2019

Yorum Ekle